EAAD Best Final Event, Brüsszel, 2024. március 4.

European Alliance Against Depression (EAAD – Best, eaad-best.eu) projektzáró rendezvénye

A depresszió a legjelentősebb és legmagasabb prevalenciájú pszichiátriai betegség, ami kezelhető – hangzott el a European Alliance Against Depression (EAAD) által szervezett depresszió-és öngyilkosság-megelőzést célzó nemzetközi szervezet Brüsszelben zajlott projektzáró konferenciájàn. – A lakosság 6-8 százaléka érintett, 10 évvel csökkenti a várható élettartamot és az öngyilkosságok 50 százaléka mögött is a depresszió a megbújó betegség (Rihmer és mtsai., 2021). Az EAAD 4-szintű, nemzetközileg elismert, 18 ország több, mint 130 régiójában megvalósított, bizonyítottan hatékony közösségi alapú beavatkozása jelentősen csökkenti mind a depresszió terheit, mind az öngyilkosságok számát.

A záróesemény célja volt, hogy a résztvevők megosszák a tanulságokat és tapasztalatokat a szervezet által meghatározott és jól működő 4-szintű megelőzésről a depressziót és az öngyilkosságot célzó közösségi alapú beavatkozás megvalósítása során. Továbbá cél volt megvitatni a mentális egészség legjobb gyakorlati modelljeinek jövőbeli megvalósítását az érintettekkel, a hasonló gondolkodású szerezetekkel, a civil szférával is, hiszen a depresszió és az öngyilkos magatartás megelőzése összetett feladat, amely túlmutat az egészségügyi ellátás határain, és globális figyelmet igényel.

Prof. Dr. Ulrich Hegerl, az EAAD vezetője beszédében bemutatta, hogy az EAAD beavatkozása a közösségre és a helyi erőforrásokra és több, mint 20 éves, nemzetközi tapasztalatokra építve bizonyítottan hatékonyan csökkenti a depresszióból származó, társadalmat és gazdaságot érintő terheit és az öngyilkosságok számát. Kiemelte, hogy egy 2022-es, független kutatás megmutatta, hogy az öngyilkosság megelőzésére világszerte az EAAD 4-szintű beavatkozása a leginkább javasolt program.

Rainer Mere, az Észtországban történő beavatkozás project managere elmondta, hogy az EAAD megvalósításánál fontos, hogy a régió magáénak érezze a programot. Kiemelte, hogy ugyan az EAAD rengeteg tapasztalatot és bizonyítékon alapuló programot, beavatkozást kínál a csatlakozni szándékozó régióknak, nem akarja átvenni a helyi szervezetek szerepét, hanem egy újfajta, hatékony együttműködést kínál.

Dr. Piotr Toczyski a lengyel Maria Grzegorzewska Egyetemről, a vezetett, önsegítő, ingyenes és online iFightDepression eszköz és figyelemfelkeltő weboldal szerepére és terjesztésének fontosságára hívta fel a figyelmet. A kognitív viselkedésterápiára épülő eszköz hatékonyan kiegészíti a háziorvosok és pszichoterapeuták munkáját és segíti az enyhe és közepes depresszióval küzdő személyek életét.

A szervezet magyar tagja a Végeken Egészséglélektani Alapítvány, mely 2004 óta vesz részt az EAAD munkájában. Vezetője, Székely András, elmondta: „Az EAAD minden területen és emberekkel foglalkozó szakmában hasznos lehet. A depresszió bárkit érinthet és mihamarabbi felismerése és kezelése nagy szenvedéseket és elhúzódó, komoly károkat okozó időszakokat előzhet meg. A depresszió kezelhető és mi Magyarország minél több régiójába eljutva szeretnénk az évente több mint 800.000 érintett személy és környezetének életét segíteni.”

A Végeken irányításával az EAAD Magyarországon jelenleg több régióban is megvalósul, ahol az alapítvány szakemberei többek között a 4-szintű beavatkozás keretében előadásokat, workshopokat tartanak az egészségi és szociális területen dolgozóknak és terjesztik a mindenki számára elérhető, bizonyítottan hatékony iFightDepression eszközt.

A közeljövőben EAAD Szegeden is megkezdi tevékenységét, melynek nyitórendezvénye március 7-én volt.

Végeken Egészséglélektani Alapítvány, az EAAD hazai képviselője

sajtókapcsolat:

Nagy-Kuthi Sára
sajto@vegeken.hu