A mentális és testi egészség előmozdítása a munkahelyen

A munkahelyek az elmúlt években gyors változásokon mentek keresztül, amelyeket a digitális és zöld átállás („kettős átállás”) és a COVID-19 járvány ösztönzött. Új munkamódszerek és munkakörnyezet-kezelési módszerek jelentek meg, amelyek új módon, pozitívan és negatívan egyaránt befolyásolhatják a munkavállalók fizikai és mentális egészségét. A munkahelyek egészséget elősegítő környezetek lehetnek, de azt, hogy ez a gyakorlatban hogyan valósítható meg, még vizsgálatra szorul.

Ahhoz, hogy a munkahelyeket egészséget elősegítő környezetté alakítsák, a vállalatoknak és a munkavállalóknak olyan eszközökre és erőforrásokra van szükségük, amelyek növelik a tudatosságot, elősegítik az egészséget, a mentális egészséget, támogatják az önmenedzsmentet és mutatják a betegellátási utakat. A munkavállalók egészségének javítása érdekében a politikai döntéshozóknak szükségük van a legfrissebb bizonyítékokra az egészséges munkahelyekről, valamint tanácsokra arról, hogy a kormányok és más szereplők hogyan teremthetnek kedvező környezetet a változáshoz. Ezeket az igényeket az EU Horizon Europe által finanszírozott PROSPERH projekt (https://prosperh.eu/) fogja kielégíteni, amely 2024 januárjában indult.

A PROSPERH egy 19 országból 21 partnerből álló nemzetközi konzorciummal büszkélkedhet, amely együtt fog dolgozni a többszintű PROSPERH beavatkozás kidolgozásán és validálásán, amelyet az online PROSPERH portálon keresztül valósítanak meg. A beavatkozás mind a szervezeti (munka), mind a társas, mind az egyéni (munkavállaló) szempontokra irányul, három komponenssel, amelyek az egészségfejlesztésre, az online önellenőrzésre és önkezelésre, valamint a klinikai ellátásra vagy a coachingra irányuló utalási útvonalakra összpontosítanak.

A beavatkozás kidolgozása a konzorcium korábbi, EU által támogatott projektek során szerzett tudására és eszközeire épít (MENTUPP, https://www.mentuppproject.eu/; iFightDepression, https://ifightdepression.com/). A projekt három olyan szektorra fog összpontosítani, amelyek jelentős változásokon és kihívásokon mennek keresztül a fizikai és mentális egészség területén (távmunka és IKT-alapú mobil munka, egészségügy és építőipar). A fejlesztés után a beavatkozást Albániában, Ausztráliában, Dániában, Németországban, Magyarországon, Írországban, Koszovóban, Hollandiában, Portugáliában, Spanyolországban és Törökországban fogják tesztelni. A projekt legfontosabb céljai között szerepelnek a politikai iránymutatások és ajánlások, valamint egy útiterv, amelynek célja, hogy a PROSPERH portált ingyenesen elérhetővé tegyék a vállalatok számára.

A PROSPERH projektet Ella Arensman professzor, a School of Public Health vezetője, a UCC és Public Mental Health professzora és a National Suicide Research Foundation vezető tudósa vezeti, társszervezője pedig Dr. Eve Griffin, a National Suicide Research Foundation vezérigazgatója.

Ella Arensman professzor kijelenti: „Az EU Horizon Europe – PROSPERH projekt révén egyedülálló lehetőségünk nyílik arra, hogy az EU Horizon 2020 projekt MENTUPP által kidolgozott bizonyítékokra és beavatkozásokra építve előrelépjünk a változó munkakörnyezetben dolgozók mentális és fizikai egészségének javításához szükséges beavatkozások terén. A PROSPERH támogatja az ENSZ fenntartható fejlődési célját: a jó egészséget és jólétet azáltal, hogy erősíti az országok képességét a mentális és fizikai egészségügyi problémák megelőzésére, korai felismerésére és kockázatainak csökkentésére”.

Dr. Eve Griffin kijelenti: „A National Suicide Research Foundation örömmel vállalja ennek a fontos munkaprogramnak a társszervezését, amely bizonyítékokat fog szolgáltatni a munkahelyi mentális jólétet támogató innovatív eszközökről és stratégiákról. A PROSPERH egy dinamikus nemzetközi kutatói konzorciumot képvisel, amely jelentős eredményekkel rendelkezik az interdiszciplináris együttműködés terén, és örömmel várjuk az elkövetkező évek közös munkáját”.

A program hivatalos oldala:

prosperh.eu