Brüsszelben tartott nemzetközi konferenciát az Európai Szövetség a Depresszió Ellen (European Alliance Against Depression, EAAD). A konferencia célja a depresszió és az öngyilkossági magatartás közösségi-alapú megelőzése lehetőségeinek feltérképezése, a jó példák bemutatása, illetve a nemzetközi együttműködés elősegítése volt.

A Brüsszelben tartott rendezvény kifejezett célja volt, hogy elősegítse a szakmai ismeretek és tapasztalatok cseréjét a depresszió kezelés stratégiáival és az öngyilkosság megelőzésével kapcsolatban. Az Európai Szövetség a Depresszió Ellen (EAAD) szervezetnek több mint száz regionális hálózati partnere van, Magyarországról a Végeken Egészséglélektani Alapítvány képviseli. A hálózatnak 21 országban vannak partnerei, Európán belül és Európán kívül is. A konferencián az európai tagok mellett több együttműködő partner is képviseltette magát, így a Semmelweis Egyetem és a JA ImpleMENTAL projekt képviselői is.

A konferencia megnyitásaként Joó Kinga, a rendezvénynek helyet biztosító Európai Gazdasági és Szociális Bizottság (European Economic and Social Comittee, EESC) magyar tagja, a DG Sante képviseletében Yvette Azzopardi köszöntötték a részvevőket.

Prof. Dr. Ulrich Hegerl, az EAAD elnöke nyitóbeszéde után a depresszió és az öngyilkos magatartás legfontosabb európai kihívásairól beszélt. Hangsúlyozta a depresszió magas, közel 10 százalékos előfordulási gyakoriságát, valamint az e téren való fellépés szükségességét. Prof. Ella Arensman, a szervezet alelnöke bemutatta az EAAD négyszintű beavatkozási koncepcióját. Elmondta, hogy a közösségi alapú beavatkozás mind a tudományos közösség, mind a politikai döntéshozók részéről széleskörű elismerésben részesült.

A hatékony közösségi alapú beavatkozásokra mutatott be példát Mag. Alexander Grabenhofer-Eggberth, a Gesundheit Österreich képviseletében: arról beszélt, hogy Ausztriában a SUPRA program jelentősen csökkente az öngyilkos magatartás megjelenési gyakoriságát, illetve, hogy a program milyen hatékonyan keltette fel a közvélemény és a politikusok figyelmét is. A SPF Santé Publique szervezettől Bernard Jacob mutatta be, hogy Belgiumban az átszervezések és az innovatív hozzáállás hogyan segítette elő a mentális egészségügyi problémák jobb felismerését és közösségi szintű kezelését.

Prof. Lina Gega, a Yorki Egyetem professzora új megközelítést mutatott be a gyermekek és serdülők depressziójának kezelésére. Elmondta, hogy egy egyszerűbb viselkedés aktivációs beavatkozás ugyanolyan hatékony lehet a fiatalok depressziójának kezelésében, mint a kognitív viselkedésterápia (CBT). Az SOS Children’s Villages olaszországi képviselője, Teresa Ngigi, bemutatta a munkájukat, valamint arról beszélt, hogy hogyan próbálják megelőzni a depressziót és az öngyilkos viselkedést kihívásokkal teli környezetben. Hangsúlyozta a boldog és vidám kollégákkal való munka fontosságát is.

Janine Zehner, a Stiftung Deutsche Depressionshilfe und Suizidprävention munkatársa előadásában a média kiemelten jelentős szerepéről beszélt a depresszió és az öngyilkossági magatartás megelőzésében és kiváltásában. Betekintést adott a németországi munkájukba, és tanácsokat adott arra vonatkozóan, hogy a civil szervezetek hogyan kezeljék a közösségi média oldalaikat.

Az első panelbeszélgetésen a közösségi alapú beavatkozásokat megvalósító szervezetek vezetői azt járták körbe, hogyan tanulhatnak egymástól, és megosztották egymással a munkájuk során szerzett legfontosabb tanulságokat. A második panelbeszélgetésen, s egyben a rendezvény utolsó szekciójában az EAAD és más ernyőszervezetek kiemelt szerepű tagjai és prominens képviselői megvitatták, hogyan lehet a jövőben a legjobb gyakorlatokat integrálni a depresszió és az öngyilkossági magatartás megelőzése és kezelése érdekében egész Európa-szerte. A beszélgetés résztvevője volt Prof. Dr. Purebl György, a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének igazgatója. Elmondta, hogy a bizonyítékokon alapuló eszközök alkalmazása során a helyi szakemberek kiképzése és a közösség tagjainak aktív részvétele növeli a társadalmi befogadást, fokozza a társadalmi felelősségvállalást, helyi segítő és támogató hálózatokat hoz létre. Ezek – a depresszió és az öngyilkosságok megelőzésén túl – általánosságban is pozitív hatással vannak a közösség gazdasági termelékenységére és jólétére is.

A rendezvény az Európai Unió 3. Egészségügyi programja keretében zajlott.

***

Az EAAD 4-szintű beavatkozási koncepciója a depresszió és az öngyilkossági magatartás megelőzésére irányul. Célja a helyi közösségben megtalálható segítő szakemberek (családorvosok, pszichiáterek, tanárok, védőnők, lelkészek, a lelki elsősegély szolgálatok munkatársai, rendőrök, szociális munkások és a médiumok alkalmazottai) között létrejöjjön vagy erősödjön az együttműködés.

A 4-szintű beavatkozás keretében a depresszióról és a kezelés hozzáférési lehetőségeiről olyan tájékoztatókat és továbbképzést tartanak számukra, melyeken nemcsak a megelőzés alapelveit tanulják meg, hanem az alkalmak során lehetőségük van egymás kölcsönös megismerésére, és közöttük a helyi közösségek szintjén együttműködések kialakítására. Ezzel a módszerrel a segítő szakemberek közösségében jelentősen erősödik az egymás iránti bizalom, a veszélyeztetett személyek közös segítése és így összességében növekszik a helyi közösség összetartása, társadalmi tőkéje. Kiemelten hangsúlyos, hogy az egészségügyi ellátásban dolgozók és lelki elsősegély telefonszolgálatok munkatársai között aktív kapcsolat alakuljon ki.

Végeken Egészséglélektani Alapítvány, az EAAD hazai képviselője