A depresszió kezelhető! – EAAD Szegeden is

Szeged is csatlakozott az Európai Szövetség a Depresszió Ellen szervezetéhez. A több mint 20 ország 130 régiójában működő szervezet célja a szakemberek, civilek és magánszemélyek összefogását ösztönözve küzdeni a depresszió ellen, megelőzni az öngyilkossági magatartásokat és felhívni a figyelmet a segítségkérés fontosságára.

Március 7-én megtartotta nyitó rendezvényét a Szegedi Szövetség a Depresszió Ellen. A European Alliance Against Depression (EAAD) nemzetközi hálózatának már 2004 óta tagja Magyarország, amit 2012 óta a Végeken Egészséglélektani Alapítvány képvisel. A mentális egészséget érintő problémák növekvő gyakorisága egyre nagyobb gondot jelent világszerte, melynek kezelésére bizonyítékokon alapuló beavatkozásokra van szükség.

Dr. Tóth Erika pszichiáter szakorvos, a Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Pszichiátriai Klinikájának főorvosa előadásában arra hívta fel a figyelmet, hogy fontos nyíltan beszélni a depresszióról, hiszen a depresszió bárkit érinthet. Bemutatta a régióban található ellátási lehetőségeket és kiemelte, hogy kezeléssel kapcsolatban a pszichiátria is kereshető.

Dr. Fábiánné Páger Anna, a szegedi S.O.S. Telefonos Lelkisegély Alapítvány szakmai vezetője, a Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Szövetségének menedzsere beszédében a telefonos lelki elsősegélyvonalak működésének sajátosságait mutatta be és elmondta, hogy 2023-ban több mint 200.000 hívás érkezett a 116-123 ingyenesen hívható lelkielsősegély telefonszámra.

Dr. Szenes Márta, az SZTE Egyetemi Életvezetési Tanácsadó Központ szakmai vezetője előadásában a felsőoktatásban tanuló fiatalok mentális egészségének jelenlegi helyzetét mutatta be. Ismertette a Központ szolgáltatásait és hangsúlyozta az összefogás fontosságát a civil szférában.

Az EAAD kezdeményezésről és a szegedi feladatokról Székely András, a Végeken Egészséglélektani Alapítvány kuratóriumi elnöke beszélt. Elmondta, hogy az Alapítvány szakemberei többek között a 4-szintű beavatkozás keretében előadásokat, workshopokat szerveznek az egészségügyi és szociális területen dolgozóknak és terjesztik a mindenki számára elérhető, bizonyítottan hatékony iFightDepression eszközt. Az EAAD a végrehajtás során elsősorban a helyi erőforrásokra épít.


Az előadások után bemutatkozott az EAAD szegedi csapata. A helyi szervezet célja felvenni a kapcsolatot minden civil szervezettel, egyesülettel, politikai döntéshozókkal, mentálhigiénés szakemberekkel vagy betegszervezetekkel, akik érdeklődnek egy közösségi alapú öngyilkosság-megelőzési program előmozdítása iránt, vagy szeretnék megvalósítani helyi szinten.

 

A szegedi stáb tagja Győri-Dani Dóra pszichológus, Laukó Gábor szociális munkás és Dr. Piczil Márta szociológus és szociális munkás.