Az Európai Szövetség a Depresszió Ellen (EAAD) szegedi szervezete március 25-én a Szent-Györgyi Albert Agórában tartotta meg workshopját, melyen nagy számban képviseltették magukat a helyi szakemberek.

A mentális egészséget érintő problémák növekvő gyakorisága egyre nagyobb gondot jelent világszerte, melynek kezelésére bizonyítékokon alapuló beavatkozásokra van szükség. Az Európai Szövetség a Depresszió Ellen (EAAD) nemzetközi hálózat szegedi csapatának célja, hogy szakmai szervezeteket, civileket és magánszemélyek összefogását ösztönözve küzdjön a depresszió ellen. A workshophoz a Szent-Györgyi Albert Agóra ajánlotta fel a helyszínt, amelyre meghívást kaptak különböző területeken gyermekekkel, serdülőkkel, fiatal felnőttekkel dolgozó szakemberek, hogy közösen gondolkodjanak, cseréljenek tapasztalatokat, megosszák a már működő jó gyakorlatokat, együttműködési lehetőségeket, felmérjék a helyi szükségleteket és erőforrásokat.

A megbeszélés elején Székely András, az EAAD programot Magyarországon képviselő Végeken Egészséglélektani Alapítvány elnöke röviden ismertette a program lényegét. Az EAAD 4-szintű beavatkozása a háziorvosokra, közösségi kampányra, a közösségi segítőkre és a kiemelt kockázatú csoportoknak nyújtott szolgáltatásokra, segítségre épít. A program célja a helyi erőforrások feltérképezése és a kapcsolatok erősítése, kiépítése. Nem az új szolgáltatások létrehozása az elsődleges cél, hanem a már meglévő tudás, tapasztalat összegyűjtése és felhasználása, a helyi szakemberek bevonása, összekötése. Ezt a célt szolgálta ez az alkalom is.

A workshop során a résztvevők a négy szinttel kapcsolatban gyűjtötték össze mindazt, amiről úgy tapasztalták, támogatja a mentális nehézségek destigmatizációját, felismerését és kezelését, a segítségkérés lehetőségének és fontosságának népszerűsítését. Már a megbeszélés során is több esetben elindult az együttműködés, illetve sikerült több olyan szempontot azonosítani, ami – a civil és szakmai szervezetek összefogásával – rövid távon is segítheti a mentális problémák, különösen a depresszió felismerését és kezelését. Hamar kiderült az is, hogy Szeged egyik legnagyobb erőforrása, hogy sok, a célért tenni akaró szakember dolgozik itt nap mint nap a korosztállyal, akik többek között megfogalmazták, hogy az egyik legfontosabb, megvalósítható feladat a szakemberek, segítő szervezetek, lehetőségek aktuális, naprakész gyűjteményének az összeállítása, valamint azoknak a szervezeteknek a meghívása a hálózatba, akik szintén tehetnek mind a felismerésért, mind a kezelésért, de sok olyan feladatot is beazonosítottak, melyek hosszabb távon is célt adhatnak az EAAD helyi működésének.